دکتر حسین مصحفی

سؤالات متداول درباره المپیاد نجوم

۱. المپیاد نجوم چند مرحله دارد؟

المپیاد نجوم در ۳ مرحله برگزار می‌شود و در پایان مرحله سوم، برگزیدگان دوره تابستانی وارد تیم ملی المپیاد ایران شده و برای رقابت در المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک آماده می‌شوند.

۲. چه کسانی می‌توانند درالمپیاد نجوم شرکت کنند؟

دانش‌آموزان محصل در پایه دهم یا یازدهم متوسطه به شرط این‌که وقفه در تحصیل نداشته یا ترک تحصیل نکرده باشند می‌توانند در المپیاد نجوم شرکت کنند.

۳. آیا دانش‌آموزان رشته‌های تجربی و انسانی نیز می‌توانند در المپیاد نجوم شرکت کنند؟

کلیه دانش‌آموزان دهم و یازدهم مستقل از این‌که چه رشته‌ای تحصیل می‌کنند می‌توانند در المپیاد نجوم شرکت کنند.

۴. برای موفقیت در المپیاد نجوم چه مباحثی باید بلد باشیم؟

برای موفقیت در المپیاد نجوم بطور کلی نیازمند دانش و مهارت در فیزیک و ریاضیات هستید. داشتن اطلاعات عمومی خوب در نجوم، درک مفاهیم فیزیک به ویژه مفاهیم مکانیک و تسلط کافی به ریاضیات و هندسه به ویژه مثلثات و هندسه فضایی و حساب دیفرانسیل و انتگرال لازمه موفقیت در المپیاد نجوم است.

۵. منابع لازم برای مرحله اول المپیاد نجوم چیست؟

برای شرکت در مرحله اول المپیاد نجوم بهتر است کتاب‌های المپیاد نجوم شامل: الفبای المپیاد نجوم و اختر فیزیک (۲جلدی)، نجوم به زبان ساده، نجوم دینامیکی، فیزیک هالیدی (جلد ۱)، ستاره‌شناسی؛ اصول و عمل، را به خوبی مطالعه کنید و به دروس ریاضی و فیزیک دبیرستان تسلط داشته باشید.

۶. سؤالات المپیاد نجوم را از کجا می‌توان بدست آورد؟

بایگانی سؤالات و پاسخ‌های مرحله اول و دوم المپیاد نجوم در دوره‌های مختلف را می‌توانید از این لینک در سایت دکتر مصحفی دریافت نمائید.

۷. چطور می‌توانم در آزمون المپیاد نجوم ثبت نام نمایم؟

با کلیک بر روی این لینک از طریق سامانه ثبت‌نام المپیادهای علمی دانش‌آموزی می‌توانید برای المپیاد نجوم و دیگر المپیادها ثبت‌نام نمائید.